Wielki Bal Bracki z okazji 15-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wieleniu.

2014-03-16 15:33:16

Wielki Bal Bracki z okazji  15-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wieleniu.

W  Sali Herbowej Ośrodka Kultury w Wieleniu odbył się w dniu 21.02.2014 roku Wielki Bal Bracki z okazji  15-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wieleniu. Bractwo Kurkowe w Wieleniu powołuje się na tradycję bractwa założonego w 1645 roku za przyzwoleniem Króla Jana Kazimierza. Członkowie Bractwa założonego dla obrony miasta (w niespokojnych czasach opisywanych tak barwnie przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii), wielokrotnie dawali przykłady męstwa i odwagi. Później Bractwo coraz bardziej stawało się stowarzyszeniem nakierowanym na działalność społeczną i dobroczynność. Dlatego też, podczas Balu inaugurującego obchody 15-lecia odnowienia ruchu brackiego w Wieleniu, dochód z Balu został przeznaczony na działalność charytatywną. Pieniądze zbierano dla Maksymiliana z Dzierżązna Wielkiego oraz Marty z Dzierżązna Małego, młodych mieszkańców gminy Wieleń, którzy zostali wskazani przez lekarzy rodzinnych Włodzimierza Kienitza i Jakuba Rzeźnika - członków bractwa. Łącznie zebrano kwotę 6 200 złotych, która zostanie przekazana po połowie rodzicom Maksymiliana i Marty.

Bal rozpoczął się od wystrzałów z zabytkowej armaty  za „Wiarę, Ojczyznę i  Króla (kurkowego)” oraz toastem wzniesionym  szampanem (panie) i tradycyjnym napojem brackim czyli piwem (panowie). Pierwszy taniec rozpoczęła  „para królewska”  Bernadeta i Karol Nowakowscy w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Wielenia Jacka Fręsia z małżonką, Starszego Bractwa Włodzimierza Kienitza z małżonką oraz Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Piotra Waśko z partnerką. Do białego rana gości bawił Zespół „Joker” z Wielenia a znakomite potrawy serwował Dom Weselny „Celineczka” Państwa Celiny i Marcina Nowaków z Jędrzejewa.

Największe emocje ale też największy dochód przyniosły: licytacja „Kura” wykonanego ze szkła witrażowego (licytację wygrał Szymon Wróbel z Roska), oraz tradycyjny „walc kotylionowy”, w którym to goście bawiący się na Balu otworzyli serca (i portfele) dla Maksymiliana i Marty, za co organizatorzy składają szczególne podziękowania.

Tort urodzinowy ze stosownym napisem i brackim logotypem ufundowała „Para Królewska” Bernadeta i Karol Nowakowscy, częstując nim gości Balu po północy.

 

Jak zapowiedział Starszy Bractwa rok jubileuszu 15-lecia odnowienia Bractwa w Wieleniu zamknie kolejny Bal, na który już dzisiaj organizatorzy serdecznie zapraszają.

 

Admin

Aktualności

Zaproszenie na Strzelanie Zielonoświątkowe oraz NWZB.

2019-05-21 09:19:32

Zarząd KBS w Wieleniu serdecznie zaprasza wszystkich Braci oraz Gości w dniu 9 czerwca 2019 roku na strzelanie o tytuł Króla Zielonoświ...

Strzelanie o Szablę A.M. Kostki - wyniki.

2019-05-02 14:19:12

Strzelanie o Szablę A.M. Kostki.

2019-04-16 21:38:10